Brutalita mladých

Média nám předkládají informace o dění v soudních síních. Projednávají se zde násilné kauzy, které mají společné znaky. Pachateli jsou mladí lidé, oběťmi pak lidé, kteří se mohou jen obtížně sami ubránit a způsob spáchání je velmi brutální. Jen několik případů z poslední doby:

Začátek března 2012 v Trutnově – 18letý drogově závislý mladík umlátil kladivem 82letou ženu, která na místě zemřela, na následky zranění později zemřel i její 86letý manžel – v listopadu 2013 byl pachatel odsouzen na doživotí.

Polovina března 2012 v Jihlavě – dva 20letí mladíci brutálně usmrtili 15letou dívku a třetí, 19letý, jim následně pomáhal odklízet tělo – vykonavatelé vraždy si v těchto dnech u Krajského soudu v Brně vyslechli tresty v trvání 25, respektive 22 let odnětí svobody a třetí z nich byl odsouzen na dva roky.

První polovina března 2013 na Krnovsku – 23letý mladík mnoha bodnými ranami zavraždil 52letou ženu a jejího 59letého manžela, které oba znal a takto se jim »odvděčil« za jejich pomoc poté, kdy byl v šestnácti letech vyhozen z domu. V lednu 2014 odsouzen na třicet let odnětí svobody.

Novým případem je pak vražda 80letého muže na Litoměřicku, který byl doslova umlácen železnou tyčí. Z tohoto skutku je policií obviněn 19letý mladík, který byl sousedem zavražděného a který si tak chtěl získat prostředky na drogy. Obviněný je stíhán vazebně.

Počet vražd se za posledních pět let v podstatě příliš nemění a nic na tom nemění ani počty vyšetřovaných/stíhaných osob mladších patnácti, respektive osmnácti let. Stoupá ale brutalita útoků, což je problém společenský.

Dospěla nám celá generace, která možná ani neviděla, že její rodiče chodí do práce a že právě práce by měla být zdrojem obživy. Stejná perspektiva je i před mnohými z nich. Život ze sociálních dávek, život na hranici nebo pod hranicí chudoby. Život, který nemá perspektivu, který se jen přežívá. Jedinou finančně dostupnou zábavou pro tyto mladé lidi je televize.

Ta je však plná násilí, kde za jeden večer proteče na obrazovkách tolik krve, kolik nespotřebuje ani oblastní nemocnice. Násilí je mnohdy ukazováno jako jediná cesta k prosazení práva a vytyčeného cíle. A cílem snad každého mladého člověka je žít lépe, než žijí jeho rodiče, žít tak, jak žijí televizní a filmoví hrdinové. I TV programy se vedle pracovních nenávyků na formování mladých zločinců podílí.